Ústav ÚstavKontakt KontaktMapa stránky Mapa stránkyPrivátna zóna Privátna zónaEnglish version English version
Slovensk� akad�mia vied (SAV)
Hlavná stránka
Kontakt
Organizačná štruktúra
História
- - - - - - -
Infraštruktúra
Pracovníci
Oddelenia
Knižnica
Spoločné pracoviská
- - - - - - -
Projekty
Vybrané výsledky
Publikácie a citácie
Výročné správy
- - - - - - -
Doktorandské štúdium
Pedagogická činnosť
Pracovné príležitosti
Zverejňovanie informácií
Ústav arrow Oddelenia arrow Odd. teoretických metód arrow Projekty oddelenia arrow Štatistické metódy pre analýzu neistôt v metrológii (STATGUM)
Štatistické metódy pre analýzu neistôt v metrológii (STATGUM)

Projekt Agentúry na podporu výskumu a vývoja APVV-0096-10

Doba riešenia: 05/2011 – 10/2014

Zodpovedný riešiteľ: Doc. RNDr. Viktor Witkovský, CSc.

 Anotácia projektu

Vyspelé krajiny v súčasnosti venujú mimoriadnu pozornosť rozvoju metód a analýze výsledkov merania. Meranie má nezanedbateľný vplyv na hospodársky rozvoj (až 7 % HDP sa venuje problematike merania a rôznym aspektom analýzy výsledkov merania). Analýza neistôt merania predstavuje významnú súčasť spracovania nameraných údajov, ktorá dáva odpoveď na otázku, nakoľko dôveryhodný je výsledok merania. Toto je jedným zo základných cieľov metrológie. Keďže ide o odhadovanie neznámych parametrov, resp. o predikciu realizácie náhodných veličín, využívajú sa predovšetkým pravdepodobnostné a matematicko-štatistické metódy. Ich vhodnosť a správnosť použitia pre konkrétne situácie v metrologickej praxi je potrebné overiť teoreticky , ale aj pomocou počítačových simulačných štúdii a na reálnych príkladoch.

V súvislosti s analýzou neistôt pri vyhodnocovaní meraní vznikajú mnohé nové problémy súvisiace so spracovaním nameraných údajov pri kalibrácii meracích prístrojov a zariadení ako aj problémy súvisiace s určením odhadu hodnoty meranej veličiny, v prípade ak sa merania realizujú v niekoľkých laboratóriách. Ide o tzv. medzilaboratórne porovnávania , ktoré patria medzi mimoriadne dôležité metrologické experimenty.

Medzi očakávané výsledky projektu patria nové poznatky v teórii štatistických metód pre metrológiu so zameraním predovšetkým na nové metódy, modely a algoritmické riešenia pre analýzu a vyhodnotenie kalibrácie meradiel a medzilaboratórnych porovnávacích experimentov.

Dosiahnuté výsledky

Podľa harmonogramu riešenia projektu bola prvá fáza projektu zameraná na tvorbu modelov kalibrácie a ich teoretické riešenie. Výskum riešiteľov ÚM SAV a MÚ SAV sa v prvom roku riešenia projektu sústredil predovšetkým na tieto výskumné ciele:

  1. riešenie kalibračného problému v prípade, že aj kalibrované aj kalibračné zariadenia merajú s porovnateľnými neistotami. Špeciálne sa hlbšie analyzoval parametrický prístup s kvadratickou kalibračnou funkciou a ukázalo sa, v akom zmysle sú naše riešenia pokračovaním riešenia kalibračnej úlohy profesorom Kubáčkom;
  2. problémom odhadovania základných parametrov mikroštruktúr a určenia neistôt týchto odhadov. Regresnou priamkou sa aproximovala hranica fotoelektrickéko profilu mikroštruktúry vo vhodnom okolí „okraja" signálu. Skúmali sa podmienky pre túto aproximáciu. Navrhol sa intervalový odhad šírky dvoch mikro/nano štruktúr a porovnal sa s doterajšími odhadmi tejto šírky;
  3. zjednocujúcou metodológiou pre definíciu a určenie dôležitých metrologických veličín meracích prístrojov a zariadení, a síce „limit of detection" a „limit of quantification". Porovnanie tejto metodológie s platnými ISO normami (resp. s novými návrhmi doplnkov týchto noriem). Vyvinuli sa algoritmy na stanovenie „limit of detection" a „limit of quantification" v prípade, že model merania je poissonovský a máme vhodný odhad šumu pri nulovom signáli;
  4. novým pohľadom na triedu diskrétnych rozdelení čiastočných súčtov (partial-sums distributions) a z neho vyplývajúcou korekciou niektorých tvrdení o danej triede rozdelení, aj o revízií niektorých pohľadov na túto triedu rozdelení.

Najvýznamnejšie publikácie

Zoznam výstupov a prínosov projektu za rok 2011

Publikácie v karentovaných časopisoch

PALENČÁR, R. - ĎURIŠ, S. - RANOSTAJ, J.: Conclusions and some comments on the calculation of uncertainty when constructing a temperature scale. Measurement Techniques 54 (8), 2011, 40-45.

KÖNING, R. - KAROVIČ, K. - WIMMER, G. - WITKOVSKÝ, V.: Estimating the standard uncertainty contribution of the straight-line fit algorithm used to determine the position and the width of a graduation line. Metrologia 49 (3), 2012, 169-179. Accepted for publication.

Vedecké práce publikované v recenzovaných vedeckých časopisoch

WIMMER, G. - WITKOVSKÝ, V.: Note on a calibration problem: Selected results and extensions of professor Kubáček's research. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis, Facultas Rerum Naturalium, Mathematica 50 (2), 2011, 123-130.

GOLIAŠ, M. - PALENČÁR, R.: Stanovenie neistôt pomocou šírenia rozdelení metódou Monte Carlo. Metrológia a skúšobníctvo 16 (4), 2011, 3-10.[ADF3] HUDEC, M. - PALENČÁR, R.: Diagnosticvké skúšky izolačných olejov. Časť 3. Metrológia a skúšobníctvo 16 (1), 2011, 24-33.

LENČEŠ, I. - PALENČÁR, J. - PALENČÁR, R.: Stanovenie neistoty merania na súradnicových meracích strojoch. Strojárstvo - Strojírenství 15 (5, príloha Extra), 2011, 37/1 - 37/4.

MANIUR, M.I. - PALENČÁR, R.: Neistoty pri kalibrácii prevodníkov tlaku. Metrológia a skúšobníctvo 16 (4), 2011, 10-16.

MANIUR, M.I. - PALENČÁR, R.: Stanica pre automatizovanú kalibráciu prevodníkov polohy. Strojárstvo - Strojírenství 15 (5, príloha Extra), 2011, 36/1 - 36/4.

PALENČÁR, J. - LENČEŠ, I.: Frekvencia kalibrácie súradnicových meracích strojov. Metrológia a skúšobníctvo 16 (1), 2011, 21-24.

PALENČÁR, J. - LENČEŠ, I. - PALENČÁR, R.: Interná kalibrácia súradnicového meracieho stroja. Strojárstvo - Strojírenství 15 (5, príloha Extra), 2011, 16/1 - 16/4.

PALENČÁR, R. - ĎURIŠ, S.: Zhrnutie a niektoré poznámky k šíreniu neistôt pri realizácii teplotnej stupnice. Metrológia a skúšobníctvo 16 (3), 2011, 2-10.

WIMMER, G. - MAČUTEK, J.: New integrated view at partial-sums distributions Tatra Mountains Mathematical Publications, 2011, Submitted.

BARTOŠOVÁ, K.: Classification of breath gas compounds for detection of severe diseases. Tatra Mountains Mathematical Publications, 2011. Accepted for publication.

CHVOSTEKOVÁ, M.: Simultaneous two-sided tolerance intervals for a univariate linear regression model. Communications in Statistics - Theory and Methods, 2011, Submitted.

 
Measurement Science Review (on-line časopis)
Konferencie
Semináre
Aktuality
Pracovníci Oddelenia teoretických metód