Ústav ÚstavKontakt KontaktMapa stránky Mapa stránkyPrivátna zóna Privátna zónaEnglish version English version
Slovensk� akad�mia vied (SAV)
Hlavná stránka
Kontakt
Organizačná štruktúra
História
- - - - - - -
Infraštruktúra
Pracovníci
Oddelenia
Knižnica
Spoločné pracoviská
- - - - - - -
Projekty
Vybrané výsledky
Publikácie a citácie
Výročné správy
- - - - - - -
Doktorandské štúdium
Pedagogická činnosť
Pracovné príležitosti
Zverejňovanie informácií
Ústav arrow Oddelenia arrow Odd. teoretických metód arrow Projekty oddelenia arrow Paradigma ukotvenej kognície, prepojenie percepcie a motoriky v rozhraní mozog- počítač
Paradigma ukotvenej kognície, prepojenie percepcie a motoriky v rozhraní mozog- počítač

Projekt vedeckej grantovej agentúry VEGA 1/0503/13

Doba riešenia: 01/2013 - 12/2015

Anglický názov:

Vedúci projektu: RNDr. Ing. Roman Rosipal, PhD.

 

Projekt sa zameriava na teoretické a empirické skúmanie ľudskej kognície v kontexte porozumenia sociálnemu správaniu a využitia motorickej predstavivosti pri vylepšovaní interakcie medzi človekom a počítačom. Vychádzame z paradigmy ukotvenej kognície, podporenej narastajúcim množstvom empirických dôkazov, ktorá spája ľudské kognitívne schopnosti so senzomotorickým správaním a s ich neurálnou podstatou, zahŕňajúcou systém zrkadliacich neurónov. Projekt má dva hlavné ciele, ktoré budeme sledovať využitím rôznych metodologických nástrojov:

 

1. Porozumenie akciám a motorická rezonancia. Rozvinieme našu hypotézu gradovaného porozumenia akciám a budeme ju testovať pomocou vhodných behaviorálnych experimentov, kombinovaných s neinvazívnym meraním elektrickej aktivity mozgu (EEG) na povrchu lebky. Budeme experimentálne testovať povahu motorickej rezonancie, založenej na miere desynchronizácie (potlačení) tzv. mí rytmu v signáli EEG, ktorá pravdepodobne závisí od familiárnosti pozorovanej akcie a stupňa jej abstrakcie. Teoretická stránka tohto cieľa bude zahŕňať analýzu úlohy teórie mysle v sociálne orientovanom správaní, a analýzu motoricky založenej teórie porozumenia,v porovnaní s nemotorickou teóriou.


2. Rozhranie mozog-počítač (BCI): Budeme skúmať úlohu systému zrkadliacich neurónov pri trénovaní BCI systému. Zameriame sa BCI prístup založený na motorickej predstavivosti, ktorá poskytuje merateľné "signatúry mozgu", vyvolané predstavou motorických akcií, ktoré sú asociované s intencionálnymi mentálnymi stavmi, ktoré
sa dajú využiť, napríklad pri mentálnom ovládaní kurzora na obrazovke počítača. Tento cieľ bude zahŕňať aj návrh vhodnej vizuálnej spätnej väzby ktorá pomôže subjektom pri interakcii so systémom BCI. Časť tohto výskumu bude zameraná na testovanie vplyvu abstraktnosti spätnej väzby pri odmene (užívateľovi) počas online fázy interakcie. 

 
Measurement Science Review (on-line časopis)
Konferencie
Semináre
Aktuality
Pracovníci Oddelenia teoretických metód