Projekt COST, web
Doba riešenia: 11/2012 - 11/2016
Anglický názov: Colour and Space in Cultural Heritage COSCH
Vedúci projektu: RNDr. Miroslav Hain, PhD.
Projekt je zameraný na využitie 3D meracích metód a multispektrálnych optických meracích metód v dokumentovaní a testovaní objektov kultúrneho dedičstva.
Vedecký príspevok kolektívu riešiteľov z Ústavu merania je zameraný predovšetkým na oblasť RTG mikrotomografie venovanej nedeštruktívnemu meraniu, vizualizácii a mikroštruktúrnej analýze 3D objektov kultúrneho dedičstva s vysokým rozlíšením. Ďalším príspevkom kolektívu je vývoj optických multispektrálnych meracích a zobrazovacích techník, vrátane infračervenej reflektografie, infračervenej termografie a ultrafialovej fluorescencie. Významná časť výskumu je venovaná tiež vývoju nových metód spracovania dát pre vyššie uvedené optické meracie techniky.
V roku 2013 sa uskutočnili dve zasadnutia riadiaceho výboru a pracovných skupín projektu COSCH v Mainzi (SRN) a v Londýne (UK) spojené s konferenciami. Na workshope v Mainzi bol prednesený príspevok Hain, M.: X-ray microtomography for 3D imaging of cultural heritage artefacts.
V roku 2014 sa uskutočnili zasadnutia riadiaceho výboru a pracovných skupín projektu COSCH v Joensuu (Fínsko) a Belehrade (Srbsko) a pracovné stretnutia v Novom Sade (Srbsko), Bruseli (Belgicko) a Mainzi (SRN). Ústav merania v rámci pracovnej skupiny WG2 projektu uskutočnil v roku 2014 pilotné mikrotomografické 3D merania tvaru a vnútornej štruktúry vybraného artefaktu - keramického fragmentu, s ktorým sú v projekte porovnané iné metódy skenovania 3D objektov s využitím štruktúrovaného osvetlenia a metód terahertzového zobrazovania.
V roku 2015 sa uskutočnili zasadnutia riadiaceho výboru a pracovných skupín projektu COST „Colour and Space in Cultural Heritage" v St Etienne (Francúzsko) a Neuchatel (Švajčiarsko) a pracovné stretnutie skupiny riešiteľov prípadovej štúdie „Rímske strieborné mince" vo Varšave (Poľsko). Ústav merania SAV v rámci pracovnej skupiny WG2 projektu a skupiny riešiteľov štúdie uskutočnil v roku 2015 mikrotomografické merania 3D tvaru a vnútornej štruktúry dvoch strieborných mincí z rímskych čias a v spolupráci s ÚMMS SAV uskutočnil prvkovú analýzu mincí s pomocou EDS SEM - energodisperznej spektroskopie na elektrónovom skenovacom mikroskope. Na zasadnutiach boli postupne prezentované výsledky štúdie "Roman silver coins", konkrétne využitie mikrotomografie pri vizualizácii trhlín a korózie v starovekých rímskych strieborných minciach a ich materiálová analýza pomocou EDS SEM. Z pozície podpredsedu WG2 bola tiež prednesená prednáška "Towards future documentation techniques and multimodal 3D measurements".
|