Anim. logo ÚM Vedecké zameranie  Foto ÚM
V súčasnosti je ústav vedeckou inštitúciou, ktorej aktivity zahŕňajú dve základné oblasti základného a aplikovaného výskumu:
 
- vývoj teórie merania a matematicko-štatistických metód na spracovanie experimentálnych výsledkov a návrh experimentálnych systémov na meranie vybraných fyzikálnych veličín,
 
- matematické a počítačové modelovanie bionických štruktúr a procesov, spracovanie biosignálov a lekárskych snímkov a vývoj meracích systémov pre biomedicínu.
 
Prvá oblasť je zameraná na vývoj lineárnych a nelineárnych štatistických metód na odhad a testovanie hypotéz pre rôzne parametre štatistických modelov. Dôraz je kladený predovšetkým na lineárne modely s komplikovanou variančno-kovariančnou štruktúrou a na modely charakterizované možným nenormálnym rozdelením.
 
Ďalej je výskum v tejto oblasti charakterizovaný následovnými výskumnými aktivitami:
 
- vývoj interferenčných metód pre automatizované meranie odchýlok tvaru optického povrchu,
- meranie odchýlok polohy rozmerných objektov s využitím pendametrie a hydrostatickej nivelácie,
- vývoj meracích metód pre vybrané geometrické veličiny v presnom strojárstve,
- vývoj snímačov pre meranie neelektrických veličín.
 
Významná časť výskumu je orientovaná na javy vysokoteplotnej supravodivosti. Vyvíjajú sa metódy, snímače a systémy na meranie slabých magnetických polí založenom na makroskopických kvantových efektoch. Zvláštna pozornosť je venovaná rozvoju metód a prístrojov v oblasti infračervenej rádiometrie. Teoretické výsledky získané v uvedených vedeckých disciplínach sú uplatňované pri konštrukcii funkčných prototypov meracích prístrojov a automatizovaných meracích systémov (napr. zariadenia na meranie priestorovej stability budov jadrových reaktorov, planinterferometer na meranie substrátov pri výrobe integrovaných obvodov, citlivé SQUID-magnetometry na meranie magnetických polí).
 
Druhá oblasť aktivít zahŕňa niekoľko oblastí interdisciplinárneho výskumu v biomedicíne a bionike. Patrí sem:
 
- štúdium dynamických javov vo vybraných biologických podsystémoch (t.j. srdce alebo mozog), ktoré sa prejavujú elektrickými a magnetickými poliami,
- vývoj metód na meranie slabých magnetických polí v biologických objektoch s využitím Josephsonovho efektu,
- návrh meracích snímačov a zobrazovacích metód na báze nukleárnej magneticke rezonancie (NMR),
- skúmanie matematických a počítačových metód nelineárneho spracovania obrazu a vývoj rýchlych algoritmov na 3D-vizualizáciu medicínskych dát,
- štúdium rozpoznávania signálov na báze ich invariantných charakteristík metódami umelých neurónových sietí,
- teoretické vyšetrovanie a počítačové simulácie nelineárnej dynamiky komplexných systémov,
- vývoj metód na meranie dynamického parametra v pneumometrii.
 
Teoretické a počítačové experimenty, ktoré predstavujú základný metodologický prostriedok v tejto výskumnej oblasti, vedú k zhotoveniu unikátnych prístrojov a návrhu integrovaného softvéru (napr. rezistívny celotelový NMR-tomograf, počítačom riadený prístroj na meranie srdcových elektrických polí).
 
Výskumné aktivity ústavu v týchto dvoch základných oblastiach sú organizované na báze výskumných projektov v rámci 10 vedeckých oddelení. V súčasnosti sú pracovníci jednotlivých oddelení zainteresovaní v 17 výskumných projektoch podporovaných grantami Vedeckej grantovej agentúry. Dva z týchto projektov sú tiež podporované zo zahraničia - Ústavom spojených jadrových výskumov v Dubne (Ruská Federácia).
Hore