Anim. logo ÚM Základné informácie    Foto ÚM
História ústavu je spojená s Laboratóriom pre výskum a vývoj meracích a fyzikálnych prístrojov, ktoré bolo založené v roku 1953 ako jedno z prvých laboratórií novo sa konštituujúcej Slovenskej akadémie vied. V roku 1963 získalo toto laboratórium štatút ústavu.
 
V súčasnosti je ústav vedeckou inštitúciou, ktorej aktivity zahŕňajú tieto základné oblasti základného a aplikovaného výskumu:
-    teória merania a matematicko-štatistické metódy na spracovanie experimentálnych výsledkov,
-    systémy na meranie vybraných fyzikálnych veličín,
-    meracie systémy pre biomedicínu, matematické a počítačové modelovanie bionických štruktúr a procesov, spracovanie biosignálov,
-    návrh metód a meracích systémov určených na riešenie neštandardných problémov merania vo výskume a v priemysle. Vývoj a realizácia unikátnych meracích systémov ako zhmotnený výsledok vedeckovýskumnej činnosti.
 
Ústav poskytuje poradenské a ďalšie expertízne služby, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou organizácie.
 
Ústav uskutočňuje vedeckú výchovu v odboroch "meracia technika" a "bionika a biomechanika" v spolupráci so slovenskými univerzitami.
 
Štruktúra ústavu: 5 vedeckých oddelení (oddelenie optoelektronických meracích metód, oddelenie magnetometrie, oddelenie teoretických metód, oddelenie zobrazovacích metód, oddelenie biomeraní) a pracovisko technického zabezpečenia.
 
Súčasný výskumný program a jeho potenciálne využitie v hospodárskej sfére: 

Okrem základného výskumu v oblasti vybraných meracích metód sa ústav orientuje na tieto úlohy s dopadom na hospodárku sféru: 
-    systémy na meranie priestorovej stability veľkých energetických objektov
-    meracie komplexy na automatizované merania vybraných fyzikálnych veličín (teploty, tlaku, infračerveného žiarenia) v reálnom čase
-    tomografické metódy a zariadenia na nedeštruktívne skúmanie štrukturálnych zmien 3D objektov na báze nukleárnej magnetickej rezonancie
-    magnetometrické systémy SQUID na meranie nízkych koncentrácií práškových feromagnetických látok v biologických štruktúrach
-    mnohokanálové systémy snímania elektrickej aktivity srdca a gastrointestinálneho traktu človeka pomocou povrchových elektród.
 
Vybavenie: prístroje na meranie elektrických a biomagnetických polí, hydronivelačné a pendametrické meracie systémy, zariadenie nukleárnej magnetickej rezonancie, prístroje na infračervenú termometriu, zariadenie na prípravu a testovanie nových vysokoteplotných supravodivých materiálov, výpočtová technika.
Hore